Blog > Komentarze do wpisu
Haft gobelinowy i inne deco.

      Przeglądając swoje zasoby odkrywamy czasem rzeczy zapomniane, te które nas kiedyś zachwycały i te których zachwyt sprowokował nas aby je nabyć do realizacji. W natłoku nowych pomysłów lub zwykłych codziennych, aczkolwiek frapujących spraw, skazujemy je na niebyt. Ale te nasze skarby gdzieś w zakamarkach czekają na ponowny nimi zachwyt.

    I przychodzi taki czas, że ku naszemu wielkiemu zdziwieniu odkrywamy je na nowo, podejmujemy trud nadrobienia zaległości i doprowadzenia spraw do końca. Ja to nazywam; usunąć z cienia...

     Haft gobelinowy lub jak kto woli krzyżykowy zajął w moim życiu sporo czasu; obrazy, obrazki, serwety i krajki... Sporo tego było... Aż się w końcu znudziło. Pozostał jednak sentyment i powrót po latach...

Haft gobelinowy

Haft gobelinowy

Ale od początku. Jakieś piętnaście lat temu nabyłam coś takiego:

Haft gobelinowy

To jeden z kilku pakietów jakie się zachowały w zasobach moich zaniechanych spraw. Zawiera on: zdjęcie gotowej pracy, kanwę, schemat obrazu, schemat kolorów i zestaw kolorowych nici, w tym przypadku była to mulina.

Haft gobelinowySchemat obrazka.

Haft gobelinowySchemat kolorów.

Poniżej kilka fotek z realizacji; nie lubię publikować takich zdjęć, ponieważ są mało estetyczne, delikatnie rzecz ujmując. Pozwalają jednak wyobrazić sobie jak praca powstaje. Takie małe krok po kroku.

Haft gobelinowy

Zawsze zaczynam od "fastrygowania" kanwy w odstępach 10 krateczek faktury tkaniny, tworząc "kratownicę". Ważne aby środek kanwy tak w poziomie jak i w pionie przeszyć luźnym ściegiem innym/kontrastowym kolorem w stosunku do pozostałych fastryg.

Haft gobelinowy

Pozwala to na; precyzyjne odwzorowanie schematu i ułatwia liczenie poszczególnych kolorów składających się na dany element obrazka.

Haft gobelinowy

Umożliwia też, haftowanie dowolnego elementu/fragmentu obrazu na tkaninie. Ułatwia przeliczenie dużych i małych kratek i właściwe umiejscowienie danego detalu.

Haft gobelinowy

Posługując się metodą "kratownicy" unikamy popełnienia błędów w hafcie krzyżykowym. Tu wszystko musi się zgadzać aby uniknąć deformacji obrazu w końcowym efekcie.

     Po dwóch miesiącach zmagań z liczeniem kratek i rozszyfrowywaniem symboli kolorów powstały dwa obrazki o wymiarach 20 x30 cm.

I. "Biały kot i różowy fotel"

Haft gobelinowy

Poszczególne fragmenty obrazu:

Haft gobelinowy - Malwy.

Haft gobelinowy - Fotel.

Haft gobelinowy- Kot na taborecie.

Haft gobelinowy - Konewka.

II. "Rudy kot na niebieskim fotelu".

Haft gobelinowy

Poszczególne fragmenty obrazka.

Haft gobelinowy - Fotel.

Haft gobelinowy  - Donica na taborecie.

Haft gobelinowy  - Donica z kwiatami.

       Na ten moment obrazki są wyhaftowane ale czeka je jeszcze oprawa aby mogły zawisnąć na ścianie i cieszyć oko jako swego rodzaju dyptyk o bardzo wdzięcznej ogrodowej tematyce. Mam tylko nadzieję, że dopełnię dzieła już wkrótce a nie za kolejne piętnaście lat.

      To co poniżej również odczekało w swojej kolejce do publikacji kilka lat. Myślę, że zdjęcia jak zdjęcia ale zawarte na nich prace zasługują na to aby je pokazać.

Misa porcelanowa z malaturą przestrzenną zawierającą wtopione w swej strukturze płatki złota.

Malatura na porcelanie

Tego typu złote elementy bardzo trudno jest fotografować ale myślę, ze choć trochę się udało.

Malatura na porcelanie

Na "żywo" jest bardzo efektowna.

Malatura na porcelanie Wewnątrz naczynie jest pokryte identyczną warstwą malunku.

Narożna półka w stylu Shabby chic i miniaturowe doniczki oraz flakonik.

Decoupage w stylu Vintage

Decoupage w stylu Vintage

Ceramiczne miniaturki zdobione techniką decoupage z elementami złoceń.

Decoupage w stylu Vintage

Rustykalne naczynia gliniane w technice decoupage.

Decoupage w stylu Vintage

I jeszcze doniczki;

Decoupage w stylu Vintage

W konwencji Schabby chic.

Decoupage w stylu Vintage

- Doniczka decoupage z reliefem;

Decoupage w stylu Vintage

Decoupage w stylu Vintage

A skoro doniczki to wiosna i pora na jej zwiastuny;

Hiacynty:

Wiosna

Własna domowa uprawa, tym bardziej cieszy a Hiacynty odwdzięczają się przepięknym zapachem.

Wiosna

      W kominie huczy wiatr, za oknami na przemian deszcz lub śnieg a chwilami oba opady równocześnie. Nikt chyba nie lubi takiej aury. Jednak to naturalne, w końcu mamy jeszcze przedwiośnie.

Dziękuję .

KamaNill

niedziela, 19 marca 2017, kamanill
{tytuł} 2017/03/19 15:12:12 {KamaNill}

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2017/03/19 20:01:03
Dech mi zaparło, jaka fantastyczna hafciarka na tym blogu,cierpliwe były te kanwy ale się doczekały,śliczne obrazki a i kolory delikatne,czekam na oprawione obrazki.Misa ze złoceniami -fantazja.Pozostałe decu oryginalne.2 m-ce na obrazki to szybko,ja haftuję jeden 3 rok i to jedyny mój tkzw. UFOK.
Aktualnie dziergam komunijne bolerko dla córci mojej siostrzenicy,już mi brzydnie,szydełko 2,1 ale ciężko wychodzi,troszkę zaokrąglenia nierówne i będę musiała dorobić dużo małych kwiatków aby brzeg trochę wyrównać ,wyjścia nie ma muszę to jakoś skończyć.Mnie też cudownie pachnie taki jeden kwiatuszek jak u Ciebie trzy.Pozdrawiam.
-
2017/03/19 20:19:07
Widzę, że koty królują w hafcie :) Świetne prace! Gratuluję i zdecydowanie wracaj do roboty, szkoda talentu! :)
-
2017/04/14 20:04:41
Błogosławionych,spokojnych,wesołych ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY,Obfitych Łask Zmartwychwstałego,smacznego jajka i bogatego zajączka.
-
2017/09/24 16:24:02
Witaj,moje pelargonie zostały"skradzione"u siostry,przechowam je na parapecie w pokoju młodziezy (został już pusty),w lutym zerwię nowe szczepki i posadzę do doniczek bądź skrzynek.Mamy w bloku tka stare wsypy gdzie trzymam słoiki,tam także
zimowały skrzynki,od czasu do czasu je podlałam, na korytarzu na oknie też stały,byle chłodno było i trochę światła miały,jakoś mi się udawało,pozdrawiam.
-
2017/09/30 14:21:05
O ile nie ma minusowej temperatury to mozna spokojnie pelargonie mieć na korytarzu,
Akcja: Nie kradnij zdjęć! Flag Counter Mój banner